Короткі відомості про заклад

  1. Повна назва закладу: комунальний позашкільний навчальний заклад «Донецька обласна Мала академія наук учнівської молоді»;
  2. Підпорядкованість: управління та координацію діяльності КПНЗ «ДОМАНУМ» здійснює облдержадміністрація в особі департаменту освіти і науки Донецької області;
  3. Повна юридична адреса:  вул. Генерала Батюка, 20, м. Слов’янськ, 84121; Е-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Код ЄДРПОУ 38844611.

Мала академія наук України (далі МАН) – освітня система, яка забезпечує організацію і координацію науково-дослідницької діяльності учнів, створює умови для їх інтелектуального, духовного, творчого розвитку та професійного самовизначення, сприяє нарощуванню наукового потенціалу країни. За 70-літній період існування МАН пройшла кілька етапів свого становлення та розвитку. Передумовами її створення стала організація роботи наукових гуртків позашкільних навчальних закладів, мережа яких сформувалась у 20–40-х рр. ХХ ст. Протягом наступних 10 років наукові гуртки почали працювати у більшості великих міст України. У подальшому окремі гуртки і секції об’єднуються у наукові товариства учнів. Розвиток Малої академії наук України у 80–90 рр. ХХ ст. збігся з упровадженням дослідницьких методів у навчально-виховний процес загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів. Розпочалося формування Малої академії наук України як однієї із складових системи позашкільної освіти. Вже у 1977 р. Міністерство освіти СРСР затвердило «Примірне положення про наукове товариство учнів», а у 1983 р. Міністерство освіти УРСР прийняло перше Типове положення про Малу академію наук школярів, що вплинуло на створення наукових учнівських об’єднань у обласних центрах України, у тому числі у Донецькій області. Координацію діяльності наукових відділень Донецького територіального відділення МАН України проводили обласні позашкільні навчальні заклади. 

У 2013 році рішенням Донецької обласної ради від 28 лютого 2013 року №6/19-482 «Про створення комунальних закладів» Донецьке територіальне відділення МАН України реорганізовано в окремий позашкільний заклад – комунальний позашкільний навчальний заклад «Донецька обласна Мала академія наук учнівської молоді» (далі – КПНЗ «ДОМАНУМ»).

Згідно з наказом департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації від 24 листопада 2014 р. № 400 «Про переміщення Донецької обласної Малої академії наук учнівської молоді», заклад переміщено до м. Слов’янська Донецької області. Юридична адреса: 84121, м. Слов’янськ, вул. Генерала Батюка, 20.

КПНЗ «ДОМАНУМ» – профільний позашкільний навчальний заклад, основним напрямом діяльності якого є дослідницько-експериментальний, що передбачає залучення вихованців (учнів, слухачів) до науково-дослідницької, експериментальної, конструкторської та винахідницької роботи в різних галузях науки, техніки, культури і мистецтва, а також виявлення, розвиток і підтримка обдарованої молоді, створення умов для її творчої реалізації та розширення наукового світогляду, організація змістовного дозвілля.

У своїй структурі заклад має очно - заочну школу «Юний дослідник» (далі – ОЗШ) основними завданнями якої є:

  • створення умов для реалізації творчих та інтелектуальних потреб учнівської молоді;
  • удосконалення системи виявлення та підтримки інтелектуально обдарованої, здібної до наукової творчості учнівської молоді;
  • самоосвіта та самовдосконалення учнівської молоді;
  • підготовка до вступу до вищих навчальних закладів;
  • формування в учнівської молоді базових дослідницьких компетентностей у процесі експериментальної, навчально-пошукової, науково-дослідницької, дослідницько-конструкторської та винахідницької діяльності;
  • формування інтелектуальної, високоосвіченої, соціально активної та національно свідомої особистості;
  • підняття в суспільстві престижу науково-дослідницької діяльності учнівської молоді, авторитету наукових керівників.

Навчально - лабораторними базами ОЗШ є вищі навчальні заклади Донецької області, які розширюють можливості підвищення освітнього рівня обдарованих дітей. До викладацького складу очно - заочної школи «Юний дослідник» залучені кращі викладачі вищої школи Донецької області: професори, доценти. Щорічно випускники ОЗШ отримують свідоцтва про позашкільну освіту і продовжують свою навчальну та наукову діяльність у стінах вищих навчальних закладів України.

З огляду на наукові інтереси і творчі здібності юних інтелектуалів, освітній процес в КПНЗ «ДОМАНУМ» організовано за науковими відділеннями, які охоплюють всі напрямки природничих, гуманітарних і точних наук: літературознавство, фольклористика та мистецтвознавство; мовознавство; історія, філософія та суспільствознавство, комп’ютерні науки, технічні науки, науки про Землю, економіка, фізика та астрономія, хімія та біологія, екологія та аграрні науки.

Щорічно КПНЗ «ДОМАНУМ» організовує та проводить заходи обласного рівня, а також І (обласних) етапи всеукраїнських конкурсів, організовує науково-методичні заходи (семінари-практикуми, виїзні районні, обласні, постійно діючі навчально-методичні семінари, круглі столи з певної проблеми за участю науковців) для відповідальних за роботу з обдарованими дітьми у наукових товариствах, керівників секцій, вчителів, слухачів МАН тощо.